Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý.

Toužíte po velké úrodě česneku? Abyste sklidili krásné paličky a mohli se těšit z bohaté úrody, je důležité zaměřit se nejen na sadbu na správné místo a ve správný čas, ale také na následnou péči. Ta kromě pravidelné zálivky zahrnuje také hnojení. Jednou z možností je hnojení česneku slepičincem. V následujícím článku se dozvíte, zda je tato varianta pro hnojení česneku opravdu vhodná a také to, kdy a jak často hnojit.

cesnek

Slepičí trus jako ideální hnojivo pro zeleninu a bylinky

Slepičí trus je ideálním hnojivem pro nejrůznější druhy zeleniny, ovoce i bylinek, česneku nevyjímaje. Řada zahrádkářů jej ovšem nepoužívá správně a napáchá tak více škody než užitku. Slepičinec obsahuje přibližně 15 % dusíku, 15 % kyseliny fosforečné, 8 % draslíku a 20 % vápna. Jelikož je velmi koncentrovaný, je nutné s ním zacházet opatrně. Pokud vám tedy po dvorku běhá hejno slepic a všude kolem nich jsou slepičí lejna, rozhodně se tento nevábný přírodní materiál vyplatí zužitkovat.

Proč se vyplatí česnek hnojit

Česnek patří mezi oblíbenou zeleninu, která se využívá k přípravě nejrůznějších pokrmů po celém světě. K maximální úrodě se ovšem propracujete jedině správnou péčí. Pravidelné hnojení česneku se vám rozhodně vyplatí. Tuto činnost byste rozhodně neměli podcenit. V případě, že česnek pohnojíte správným způsobem a ve vhodnou dobu, odmění se vám velkými palicemi. Budete se také moci těšit z opravdu velké úrody.

uroda cesneku

Výhody a nevýhody hnojení česneku slepičincem

Co se týče hnojení česneku pomocí slepičího trusu, pak toto přírodní hnojivo je pro zeleninovou a bylinkovou zahrádku jako stvořené. Navíc je velice vydatné a zcela ekologické. Slepičinec pronikne hluboko ke kořenům. I když takto po domácku vyrobené hnojivo příliš nevoní, je velmi účinné a zajistí vám skvělou úrodu česneku.

Kdy hnojení česneku provádět

Co se týče vhodné doby pro hnojení česneku, tuto aktivitu byste si měli načasovat brzy na jaře, a to přibližně v době, kdy se objeví prvních pár listů. Právě v tomto období totiž rostliny česneku potřebují hodně dusíku. Ten podporuje růst zelené hmoty a pomáhá rostlině vytvářet silné a zdravé listy, které hrají důležitou roli pro tvorbu velkých hlaviček.

Jak na hnojení česneku krok za krokem

Hnojení česneku by mělo být prováděno ve dvou fázích:

  • 1. fáze hnojení – provádí se ve chvíli, kdy se na rostlině objeví prvních pár listů. Toto hnojivo by mělo být založeno na bázi močoviny.
  • 2. fáze hnojení – provádí se ve chvíli, kdy česnek začíná vytvářet palice. Toto hnojivo by mělo obsahovat nitrofosfát.

Ještě předtím, než se pustíte do samotného hnojení, měli byste půdu kolem česneku dostatečně provzdušnit, jedině tak se dostanou všechny účinné látky ke kořenům. Možností je také vytvořit podél česneku cestičky, tedy závlahové kanálky. Do nich pak nalijte hnojivo a je hotovo. Půda všechny živiny vsákne. Poté hnojivo česneku poskytněte opět za 10 dní nebo 4 týdny před samotnou výsadbou.

strouzky cesneku

Na co si dát při hnojení česneku pozor

  1. Při hnojení slepičím trusem si dejte pozor na to, abyste rostlinám nepopálili listy. Vyvarujte se proto použití čerstvého slepičince, které má velmi vysoký obsah dusíkatých sloučenin.
  2. Čerstvý slepičí trus je vhodné například usušit a natlouct a poté nasypat k rostlinám nebo zapracovat do země. Čerstvé slepičince je také možné naředit vodou a vyrobit si zákvas. Z důvodu silného zápachu je k tomuto účelu ideální zvolit nějaký odlehlý kout na zahradě.
  3. Při hnojení se vyvarujte aplikaci přímo na listy rostliny, ale směřujte hnojivo kolem na půdu.