Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý.

Pomocí buxusů na zahradě vykouzlíte dokonalé živé ploty nebo kouzelné solitéry. Důležité je ovšem nezapomenout na pravidelnou péči, která kromě zálivky a hnojení zahrnuje také pravidelné stříhání buxusu. V následujícím článku se dozvíte, kdy stříhat buxus, tak aby vám i nadále mohl zkrášlovat zahradu. 

buxus

Obliba buxusu v zahradách

Buxus, který je známý také jako zimostráz nebo krušpán, patří k velmi oblíbeným keřům. Skvěle totiž poslouží k ozdobení zahrádek i předzahrádek. Dá se vytvarovat do různých zajímavých a nápaditých tvarů, které skvěle zpestří každou zahradu. Setkáte se s ním ale také v podobě precizně zastřižených živých plotů, které zahradám poskytují stín i vytoužené soukromí a snížení hluku. Dorůstat může až do úctyhodné výšky 10 metrů. Aby ovšem keře měly vzhledný tvar, který bude plnit svou funkci, je potřeba dopřát buxusům pravidelný řez.

zivy plot na ulici

Vhodné stanoviště pro buxus

Abyste vůbec měli co stříhat, je nutné, aby nejprve získal dostatečnou velikost a hustotu. K tomu je nutné zvolit pro pěstování buxusu správné stanoviště. Ideální volbou je slunečné nebo polostinné stanoviště, problémy s růstem by ale neměl mít ani v úplném stínu. Půda postačuje běžná zahradní, ale zásaditá, kterou je vhodné pravidelně doplňovat o vápník, bez něj se mu totiž příliš dařit nebude. Co určitě oceníte je to, že buxus je mrazuvzdorný. Je-li tedy vysazen přímo v zahradě, nemusíte se obávat toho, že vám bez přikrytí zmrzne. Pokud jej ale pěstujete v nádobě, před vyššímu mrazy buxusům ochraňte kořenový bal.  

Mohlo by vás také zajímat: Jak stříhat rododendron?

Důležitost pravidelného stříhání buxusu

Pravidelné stříhání buxusu hraje důležitou roli hned z několika důvodů:

  1. Stříháním a tvarováním zimostráz houstne a vytvoří se tak kompaktní keř.
  2. Kromě toho střih přispívá ke zdraví větví.
  3. Každým stříháním dochází k podporování růstu nových výhonů.
  4. Střihem je možné buxus vytvarovat podle libosti.

Ideální doba pro střih

Pokud chcete stříhat buxus, je důležité dodržet doporučenou dobu. Do radikálního střihu buxusu se pusťte ideálně na jaře. Většího ostříhání se nemusíte obávat, protože keř opět velice rychle obroste. Pokud chcete přistoupit pouze k udržovacímu střihu, ten je možný kdykoliv během vegetačního období, během kterého můžete libovolně upravovat tvar buxusu nebo odstranit jeho odumřelé části. Nestříhejte buxus za plného slunce, mohlo by totiž dojít ke spálení listů.

zivy plot

Jak na stříhání buxusu krok za krokem

  1. Kromě šikovných rukou a představy o finálním tvaru keřů budete potřebovat i vhodné nářadí. Pro udržovací střih buxusu používejte ostré zahradnické nůžky. Motorové nůžky nejsou na střih příliš vhodné. Snadno s nimi totiž ustřihnete více než jste chtěli. Vhodnější jsou proto mechanické a dostatečně naostřené nůžky.
  2. Pro střih si můžete pořídit i speciální ocelové nůžky, které jsou určeny přímo pro stříhání buxusů. Ty jsou konstruované tak, aby se samy odpružily zpět do otevřené pozice. Stříhá se s nimi ovšem pouze jednou rukou, což ne každému musí vyhovovat.
  3. Postupujte směrem odshora dolů a od středu keře do stran.
  4. Napoprvé nestříhejte keř příliš hluboko.
  5. Keř spíše jen zastříhávejte po menších částech, a to kompletně celý.
  6. Pokud chcete docílit určitého tvaru, použijte k tomuto účelu zvolenou šablonu. Drátěnou šablonu jednoduše zastrčíte do země přes keřík a přesahující větvičky ustřihnete.

Frekvence střihu buxusu

Co se týče frekvence řezu, keř tvarujte pravidelně, a to v kratších intervalech. Každý řez totiž podporuje růst nových výhonů. Ideální volbou je pustit se do stříhání buxusu alespoň jednou až dvakrát ročně.