Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý.

Máte rádi česnek? Správnou péčí si ho můžete vypěstovat v truhlíku i na zahradě. Pěstování česneku je totiž velmi jednoduché a poradí si s tím i naprostý začátečník v zahradničení. V následujícím článku zjistíte, jak na moření česneku sulkou, jaké má tento postup benefity a jaké přináší výsledky.

Úroda česneku

Proč je moření česneku tolik důležité

Moření česneku patří k tradičním podzimním činnostem na zahrádce. Toto opatření hraje klíčovou roli především z důvodu zabránění výskytu houbovitých chorob na česneku nebo také proti rozšíření roztoče s názvem vlnovník česnekový. K moření se často používá tzv. sulka.

Co je to sulka

Sulka je kapalný sirný koncentrát, který obsahuje bezchloridový draslík a dusík. Je určený především k základnímu hnojení půdy. Koncentrovaný postřik sulky je zároveň také možné použít k ochraně rostlin proti houbovým chorobám.

Cesnek

Benefity moření sulkou

Názory na moření se různí, jedno je ale jisté – česnek se moří v průběhu vegetace i během samotného skladování. I pokud byste česnek nenamořili, je možné že vám na záhoně, kde se předtím nikdy nepěstoval, vzejde. Moření česneku sulkou přináší následující benefity:

  • důležitý proces klíčový pro zdraví a produktivitu česneku
  • ochrana před škůdci a chorobami
  • zvýšení odolnosti a zdraví rostlin
  • podpoření růstu
  • zvýšení výnosu
  • je velice účinná proti široce rozšířenému roztoči vlnovníku česnekovému, který stojí za známým fenoménem „vyšeptávání česneku“

Jak na moření česneku sulkou

Aby vám péče přinesla co nejlepší výsledky, je nutné pro moření česneku sulkou dodržte následující postup:

  1. Důležité je nemořit česnek bezprostředně před výsadbou, ale s dostatečným předstihem.
  2. Před samotným mořením je velmi důležité, abyste koupili vždy pouze prověřenou sadbu česneku. Sázejte jen česnek, který je k tomuto účelu přímo určený.
  3. Pro moření sadby česneku použijte přípravek s názvem Sulka.
  4. Pro efektivní namoření česneku je ideální rozdělit sadbu na zdravé a nepoškozené stroužky již na začátku září.
  5. Stroužky ponořte přibližně na 2-3 hodiny do 5 % roztoku přípravku Sulka.
  6. Poté by měla sadba česneku důkladně vyschnout. K tomu bude potřebovat alespoň 12 hodin.
  7. Následně po vyschnutí sadbu česneku umístěte na suché a větrané místo, a to až do doby výsadby. Ta by měla proběhnout v období od konce listopadu do začátku prosince.
  8. Důležité je mít na paměti to, že tento roztok Sulky není možné použít vícekrát. Mořící roztok je totiž nutné zpracovat okamžitě po jeho namíchání.
  9. Finálním krokem před samotnou výsadbou je namočení stroužků na 1-2 hodiny do studené vody. Tím se rychleji aktivují obranné mechanismy.
  10. Ve chvíli, kdy po tomto namočení stroužky česneku uschnou, je nutné zahájit jejich okamžitou výsadbu.

Suseni cesneku

Správný čas a místo pro výsadbu česneku

Co se týče vhodné doby pro výsadbu česneku, je vhodné se v tomto ohledu neřídit kalendářem, ale venkovní teplotou. Ideální dobou jsou první mrazíky, kdy teplota půdy trvale klesá pod 10 °C. Chladné počasí totiž preventivně působí proti hnilobě, která při těchto teplotách není v půdě aktivní. Pokud by byl náhodou podzim příliš chladný, je možné s výsadbou česneku začít už na konci října. Sázejte vždy pouze zdravé stroužky.

Česnek je vhodné zasadit na stejné místo až po 4-5 letech. Pokud je ale česnek zdravý, není se v tomto ohledu čeho obávat. Pokud by ale česnek dříve napadla bílá plíseň, nesázejte jej na stejné místo po dobu 8-10 let. Obzvlášť na menších zahrádkách by totiž vysazení na jiné místo mohl být problém.