Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý.

Okurky jsou oblíbenou zeleninou mnoha zahrádkářů. Možná jste ale nevěděli, že je nemusíte pěstovat jen ve skleníku nebo v záhonku. Na pěstování okurek se prostě musí chytře. I ostřílení okurkáři možná budou překvapeni další možností, jak tuto oblíbenou zeleninu pěstovat. Pokud jste ještě neslyšeli o metodě pěstování okurek v kbelíku, níže se dozvíte, jak na to. Věděli jste, že díky této metodě se můžete těšit až na 10x větší úrodu než při běžném pěstování?

Co je potřeba k výsadbě

To, že okurky potřebují při pěstování hodně místa, už dávno není pravda. I v obyčejném kbelíky od barvy můžete vypěstovat poměrně slušnou úrodu. Velkou výhodou je to, že k tomuto způsobu pěstování okurek nepotřebujete zahradu a vystačíte si i jen s balkónem nebo terasou. Potřebovat budete následující:

  • kbelík o objemu alespoň 20 litrů
  • vrtačka
  • speciální zemina určená pro pěstování zeleniny
  • rostlinné hnojivo s postupným uvolňováním
  • předpěstované okurky (ideálně roubované) nebo semínka okurek

Jak pěstovat okurky v kbelíku krok za krokem

  1. Nejprve si kbelík důkladně vymyjte, tak abyste ho zbavily veškerých nečistot. Poté ho dobře opláchněte a nechte uschnout na vzduchu.
  2. Do kbelíku vyvrtejte 6-8 drenážních otvorů, abyste předešli hromadění vody kolem kořenů.
  3. Kbelík naplňte přibližně do 6 cm od vrchní části zeminou.
  4. Přimíchejte rostlinné hnojivo s postupným uvolňováním, aby docházelo k zásobování živin po celou dobu trvání vegetačního období. Další možností je pravidelné používání hnojiva rozpustného ve vodě přibližně 1x týdně, a to od výsadby až do chvíle sklizně.
  5. Uprostřed zeminy vyhrabejte přibližně 10 cm hlubokou díru a vložte do ní sazenici okurky, tak aby první sada listů byla těsně nad úrovní zeminy a přihrňte zeminou.
  6. Pro popínavé okurky se vám budou hodit 4 dlouhé tyče, které zasuňte do zeminy mimo drenážní otvory, aby se po nich mohly rostliny plazit. Dokola je pak omotejte pevným provazem pro získání potřebné opory.

Vhodné stanoviště pro kbelík se sazenicemi

Kbelík se sazenicemi okurek umístěte na takové místo, kam co nejdelší dobu svítí slunce. Zároveň by stanoviště mělo být bezvětrné, aby nedocházelo k přesušování zeminy. Vítr by zároveň také mohlo poškodit listy rostliny. Kbelík umístěte nejlépe na dřevěné bloky nebo na cihly, a to z toho důvodu, abyste zajistili vyvýšení spodní části pro správné odvodnění.

Okurky

Důležitá péče o okurky

Ideálně sadba by měla mít zdravě a sytě zelené listy. Po samotné výsadbě je důležitá vydatná zálivka. Zalévejte do té doby, dokud nezačne vytékat drenážními otvory. Pravidelně sledujte vlhkost půdy a zalévejte přibližně 3x-4x týdně. Dejte si pozor na to, že v kbelíku půda poměrně rychle vysychá. Pokud jste do zeminy nepřimíchali postupně se uvolňující hnojivo, přihnojujte okurky alespoň 1x týdně. Okurky jsou totiž poměrně náročné na živiny a na organické hmotu, a právě z tohoto důvodu je vhodné do substrátu přimíchat také hnůj.

Ideální doba na sázení a sklizně

Ideální dobou na výsadbu okurek je druhá polovina května, tedy období, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Okurky sklízejte ve chvíli, kdy dosáhnou zralé délky, abyste stimulovali nový květ a růst okurek. V tomto ohledu se řiďte instrukcemi na obalu sazenice nebo na balíčku se semínky a podle toho určete správnou velikost okurek vhodných ke sklizni. První sklizeň byste si měli vychutnat přibližně po 12 týdnech od výsadby.