Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý.

Rozmarýn je možné celoročně pěstovat venku, ale dařit se mu bude i doma. Jeho pěstování je hračka a problém tak nebudou mít ani nezkušení pěstitelé. Stačí mu jen vybrat vhodné stanoviště. Během pěstování rozmarýnu se zahrádkáři mnohdy potýkají s jeho usycháním. Zjistěte důvody usychání rozmarýnu, jak tento problém poznat, jak se s ním vypořádat nebo jak usychání předejít.

Rozmarýn v květináči

Ideální podmínky pro pěstování rozmarýnu

Co se týče ideálních podmínek pro pěstování rozmarýnu, doma je možné jej zasadit kdykoliv, ale na zahradě vyčkejte na teplejší část jara, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Nejlépe se mu bude dařit v písčité půdě. Nesnese vítr, a proto je vhodnější vysadit jej do závětří. Zvenku je pak nutné koncem podzimu rozmarýn přesunout na místo mimo mráz. Některé vhodné odrůdy je ovšem možné pěstovat venku celoročně. Jelikož patří ke stálezeleným rostlinám, je nutné jej při oblevách zalévat. V prvním roce roste rostlina pomalu, ale pak už začne postupně nabírat na síle.

pestovani rozmarynu

Jak se projevuje usychání rozmarýnu

Ať už pěstujete rozmarýn doma nebo na zahradě, možná se setkáte s jeho usycháním, a to především v zimním období. Usychání rozmarýnu poznáte podle hnědnutí nebo černání jehliček, které postupně odpadávají. Dochází k tomu většinou v zimním období. Tomuto problému je možné alespoň částečně předcházet, je ovšem důležité dopátrat se příčiny.  

Možné důvody toho, proč rozmarýn usychá

Mezi nejčastější důvody, proč k usychání rozmarýnu dochází, patří například:

  • přímé slunce
  • nízká frekvence zalévání
  • nadměrná zálivka
  • velký chlad a mráz
  • vliv škůdců
  • napadení mšicemi

Jak řešit problém se suchým rozmarýnem

Pokud vás rozmarýn usychá, nemusíte zoufat, pokud zahájíte včasnou nápravu, možná není ještě zcela pozdě a rostlina se vzpamatuje. Pokud jste si všimli toho, že vám rozmarýn začíná usychat, pak to je nejspíše v období zimních měsíců, kdy je nejčastějším důvodem nadměrná zálivka. I když je rozmarýn v podstatě velmi odolnou rostlinou, to, co opravdu nesnáší, je silně přemokřená půda. V takové chvíli totiž kořínky začnou uhnívat a rostlina uschne. Pokud začnete pozorovat usychání, je ten nejvyšší čas zabránit nejhoršímu následujícími kroky:

  • výrazně omezte zálivku
  • místo klasického zalévání volte postřikování pomocí rozstřikovače
  • suché a poškozené části rostliny odstraňte

rozmarýn

Mohlo by vás také zajímat: Jak zasadit rybíz?

Jak uschnutí rozmarýnu předcházet

S usycháním a uhynutím této rostliny bojuje mnoho pěstitelů. Pokud ale dodržíte doporučené rady pro správné pěstování rozmarýnu, v pohodě přežije zimu a bude vám dělat radost i další rok. Abyste do budoucna předešli usychání rozmarýnu, vsaďte na následující tipy:

  1. V zimních měsících omezte zálivku rozmarýnu na naprosté minimum.
  2. Místo zálivky v zimě zvolte variantu pokropení rostliny pomocí rozprašovače.
  3. V případě, že máte rozmarýn na balkonu nebo terase, na podzim jej přeneste do teplejší místnosti, kde bude mít potřebnou ochranu před mrazem a následnou vlhkostí.
  4. V případě, že máte v interiéru příliš vlhko a moc se nevětrá, může být rostlina náchylná ke škůdcům. Nejčastěji jde o napadení tzv. padlím, což je bílá práškovitá Vhouba.
  5. Předejít nežádoucímu usychání můžete také pravidelným stříháním rostliny, které je velmi důležité. Zaměřte se především na měkké přírůstky, které právě v zimě často usychají, a ty odstřihněte. Zastřihněte také mladé výhonky, čímž podpoříte košatění rozmarýnu.
  6. Někdy se také může rozmarýn tvářit, že usychá, což může svádět k většímu zalévání až přelití. Toho je potřeba se vyvarovat a zaměřit se spíše na výše uvedené rosení.