Objednávky odesíláme každé pondělí a úterý.

Zahrádkáři se při pěstování rajčat občas nevyhnou nějakým těm chorobám a škůdcům, které dokáží úrodu zničit. Jedním takovým problémem je i septorióza, která se objevuje jako jedna z prvních a později pak plíseň. Nenechte, aby choroby zničily vaše rostliny rajčat, potažmo budoucí úrodu a pusťte se s nimi do boje, ze kterého vy odejdete jaké vítězové. Zjistěte, co je to septorióza rajčat, jak se projevuje, jak tento problém řešit a jak před ním rajčata do budoucna ochránit.

uroda rajcat

Co je septorióza rajčat a jak se projevuje

Septorióza rajčat neboli septoriová skvrnitost je houbové onemocnění, které se projevuje hlavně na listech rostlin, kdežto plíseň napadá i samotné plody. Tato choroba se nevyhýbá ani bramborám nebo petuniím. Jedná se o nejběžnější chorobu rajčat, která může mít fatální následky na úrodě. Typické jsou malé, kulaté skvrny se světlejším středem a tmavým okrajem. Často se šíří po celém listu, který postupně usychá. V případě silné infekce se mohou skvrny spojit, což způsobí vadnutí a opadávání listů.

Rajcata ve skleniku

Jak rajčata před septoriózou ochránit

Před touto chorobou rajčat můžete rostliny ochránit zavedením preventivních opatření:

  1. Pokud na své zahradě pěstujete rajčata, zaměřte se na pravidelnou a důkladnou kontrolu rostlin a plodů. V případě, že na listech spatříte jedinou skvrnku, s největší pravděpodobností se jedná právě o septoriózu.
  2. Některé přípravky je navíc možné aplikovat i preventivně, tedy ještě dříve, než se skvrny na listech rostliny vůbec objeví.
  3. Pokud sázíte tyčková rajčata, jednotlivé rostliny by měly být od sebe dostatečně vzdálené. Ideální je rozestup alespoň 50 cm pro lepší cirkulaci vzduchu a minimalizování vlhkosti na listech.
  4. Postrachem může být i případný déšť nebo rosa. Pokud tedy vysazujete keříčková rajčata, vysazujte je tzv. na hrůbky. Díky tomu rostliny po případném dešti nebo spadané rose rychleji oschnou.
  5. V případě, že máte na zahradě dostatek prostoru, můžete také rajčata vysázet do kruhu a doprostřed zapíchnout slunečník. Ten zajistí dostatečnou ochranu před deštěm, který je častým viníkem různých chorob rajčat, tedy i septoriózy.
  6. Při vybírání vhodné odrůdy rajčat se poohlédněte po takové, která lépe odolává chorobám.
  7. Rostlinám, které napadá septorióza mnohdy chybí důležité živiny. Nejčastěji je to dusík, fosfor, draslík nebo hořčík. Preventivně proto můžete aplikovat vhodná hnojiva.
  8. Při zalévání rostlin rajčat dbejte na to, abyste vodu lili jen ke kořenům. Chraňte listy i celou nadzemní část rostlin před vodou.
  9. Napadené a poškozené listy nevyhazujte na kompost. Choroboplodné zárodky by se totiž v případě hnojení kompostem mohli opět dále šířit na hnojené rostliny. Nemocné listy a části rostlin proto raději spalte.

Rajcata

Jak postupovat, pokud rajčata napadne septorióza

Dobrou zprávou je to, že septoriová skvrnitost má vliv spíše jen na listy rajčat, ale nemá tak výrazný vliv na samotné plody jako jiné choroby. Pokud už vaše rajčata napadla septorióza, postupujte následujícím způsobem. Listy postižené septoriózou je nutné co nejrychleji zlikvidovat. Vhodné je také aplikování speciálních postřiků v podobě fungicidů, které jsou obzvláště účinné v případě opakovaného použití. Pokud máte podezření na některou z chorob rajčat, poraďte se raději nejprve s odborníkem na zemědělství, než se pustíte do likvidování škod. Poradí vám nejen se stanovením diagnózy, ale i s dostupnými možnostmi řešení.